2022 Yılında Düzenlenen Etkinlikler

Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından 19 Mayıs Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında 16. OMÜ Tanıtım Günleri, 16-17-18-19 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Konservatuvarımız Tanıtım Günleri'ne üç etkinlikle katıldı. Birinci gün OMÜ Yaşam Merkezi'nde açılan tanıtım stantlarında yer alan kurumumuz, stantları ziyaret eden üniversite adaylarının sorularını cevapladı. Aynı gün Müzikoloji Böümü Dr. Öğr. Üyesi Fulya AÇIKSÖZ ise "Yetenek Sınavları ile İlgili Bilgilendirme" seminerinde yer alarak, kurumumuzun her yıl öğrenci alımı için düzenlediği özel yetenek sınavlarının yapılışı ile ilgili bilgiler verdi. Son olarak etkinliklerin üçüncü gününde Türk Müziği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat YENER tarafından OMÜ Yaşam Merkezi'nde bir Türk Sanat Müziği konseri verildi.

16.tanitimgunleri-afis2022a2

Konservatuvarımız Müzikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Fulya AÇIKSÖZ, OMÜ Müzikoloji Topluluğu etkinlikleri kapsamında, 18 Mayıs 2022 tarihinde “Türkiye’de Arabesk Müziğe Müzikolojik Bakış” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Ferit BULUT, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Damla BULUT, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı sunumda Açıksöz, Müzikoloji disiplininin popüler müzik araştırmalarından ve müzikolojik bakış açısından bahsetti. Arabesk müziğin oluşumunu hazırlayan sosyo-kültürel, tarihsel ve toplumsal gelişmeleri anlatıp görsel ve işitsel örneklere de yer veren Açıksöz, sunumunun sonunda konuyla ilgilenenlere literatürden örnek kaynaklar tavsiye etti. Soru-cevap bölümüyle sona eren etkinlikte Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Ferit Bulut, Açıksöz’e sunumu için teşekkür etti ve fidan sertifikası takdim etti.

Konservatuvarımız Müzikoloji Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Muzaffer Özgü BULUT, OMÜ Müzikoloji Topluluğu koordinatörlüğünde, Beden Müziği üzerine, 11 Mayıs 2022 tarihinde etkileşimli bir sunum gerçekleştirdi.

Sunuma izleyenleri yönlendirerek hep birlikte parmak şıklatma, el çırpma, öpücük atma ve konuşma gibi seslerle etkileşimli ve eğlenceli bir giriş yapan Bulut, en başta Beden Müziği ile ilgili akademik yayınlar hakkında, özellikle beden müziğinin terapi alanındaki işlevselliğinden ve müzik terapi eğitim programlarına Beden Müziği dersi eklenmesi ile ilgili yapacağı araştırmalardan bahsetti. Bulut daha sonra üyesi olduğu KeKeÇa (Kendin Kendini Çal) Topluluğu'nun işitme engellilerle yaptığı projeleri örnek göstererek, Beden Müziği'nin herkes tarafından yapılabilen ve kaynaştırıcı özelliği olan bir etkinlik olduğunu belirtti. Sonrasında aralarında "Bir Öğretmen Bir Ritim", "Eğitimin Sigortası Öğretmenlerimiz", "European Body Percussion Project" (Avrupa Beden Perküsyonu Projesi), "International Body Music Festival" (Uluslararası Beden Müziği Festivali), "Aridu" ve "MANG" (Music Academy of Next Generation) gibi yer aldığı güncel projeleri konu eden ve sonrasında Dünya'nın çeşitli bölgelerinden stillerin ve sanatçıların videolarını gösteren Bulut, sonuç olarak Beden Müziği'nin,toplumun büyük bir kesiminde çeşitli sebeplerle oluşan müzik yapma ile mesafeyi giderici potansiyeline dikkat çekerken; iyileştirici, geliştirici ve eğlendirici özellıkleriyle herkesin yaşamında kolaylıkla yer verebileceği bir müzik-dans-hareket etkinliği olduğunu ve bu nedenle farklı disiplinlerin çalışmalarında ve araştırmalarında da çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini söyledi. Beden Müziği sunumu, hep birlikte ŞıkıŞıkı oynayarak sona erdi.

Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Ferit BULUT, Prof. Özgü BULUT'a yaptığı sunum dolayısı ile teşekkür belgesi takdim etti ve fotoğraf çektirdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü ve OMÜ İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından 26 Nisan 2022 tarihinde Tasavvuf Müziği Konseri gerçekleştirildi.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Mavi Salon'da gerçekleşen konserin icra heyetinde Konservatuvarımız Türk Müziği Bölümü öğretim elemanları Doç. Dr. Emre Pınarbaşı (Ney), Öğr. Gör. Abdullah Kadir Özaydın (Tanbur), Öğr. Gör. Turgay Kerse (Kanun) ve Arş. Gör. Naci Parlar (Keman) yer aldı. OMÜ İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı öğretim elemanları Prof. Dr. Ahmet Çakır (Solist) ve Arş. Gör. Sanem Arslan (Ritim) ise konserde konuk sanatçılar olarak yer aldılar.

2TasavvufM%C3%BCzi%C4%9FiKonseri-DikeySmedya-2022

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Arş. Gör. Mustafa Çağatay Erol tarafından, 31 Mart 2022 tarihinde Klasik Gitar Resitali gerçekleştirildi.

Devlet Konservatuvarı Konser Salonunda düzenlenen konserde, Abel Carlevaro'nun "Campo", Sergio Assad'ın "Seis Brevidades", Ceyhun Şaklar'ın "Süreçler, Op. 76" ve Roland Dyens'in "Libra Sonatine" eserleri seslendirildi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Ceyhun Şaklar'ın Mustafa Çağatay Erol'a ithafen bestelediği "Süreçler, Op. 76" eseri, bu resital aracılığıyla ilk kez seslendirildi.

mcerol%20afis2

OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı, Geleneksel Türk Müziği Yüksek Lisans Programı'nda öğrenci olan Uğur GÜLLÜ, 30 Mart 2022 tarihinde bir bağlama dinletisi düzenledi.

OMÜ Devlet Konservatuvarı Konser Salonu'nda yer alan dinleti, Güllü'nün yüksek lisans mezuniyeti çalışmaları kapsamında gerçekleştirildi ve dinletide 12 adet türkü seslendirildi. Güllü, yüksek lisans çalışmalarına Prof. Dr. Serhat YENER danışmanlığında devam etmektedir.

afi%C5%9F

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Emin Ersöz Yiğit ve 2019 yılı mezunu aynı zamanda da İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Bölümünde Sanatta Yeterlik yapmakta olan Hasan Mert tarafından 23 Mart 2022 tarihinde Kontrbas-Piyano Konseri verildi.

Devlet Konservatuvarı Konser Salonunda düzenlenen konser, seyirciler tarafından beğeniyle karşılandı. Konserde, Kontrbas repertuvarının önemli eserleri arasında yer alan, Giovanni Bottesini’ye ait si minör Kontrbas Konçertosu ve Karl Ditters von Ditterdorf’a ait mi majör Kontrbas Konçertosu’na ek olarak Mesut Cemil Bey tarafından bestelenmiş Nihavend Saz Semaisi, Piyanoda E. Ersöz Yiğit’in, Kontrbas’ta ise Hasan Mert’in performansıyla seslendirildi.

Konsere ait fotoğraf galerisi için: https://www.omu.edu.tr/tr/icerik/haber/omude-kontrbas-piyano-konseri

imageedit_1_4096992477

Konservatuvarımız Türk Müziği Bölümü ve Müzikoloji Bölümü öğretim elemanları, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapan Ahmet Hakan BAŞ'ın Sabâ, Rast, Hicaz, Nikriz ve Nihavend makamlarında bestelediği saz eserlerini, 10 Mart 2022 tarihinde OMÜ Devlet Konservatuvarı Konser Salonunda seslendirdi.

Konserin icra heyetinde Türk Müziği Bölümü öğretim elemanları Doç. Dr. Emre PINARBAŞI (Ney), Öğr. Gör. Abdullah Kadir ÖZAYDIN (Tanbur), Arş. Gör. Naci PARLAR (Viyola) ve Müzikoloji Bölümü öğretim elemanı Öğr. Gör. Turgay KERSE (Kanun) yer aldı.

AhmetHakanBas-SazEserleriKonseri-afis-2022

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü, Müzik Terapi Derneği (MÜZTED) ve Müzik Terapi Akademisinin iş birliği ile organize edilen “Müzik Terapistlerin Yaşamlarından Kesitler” başlıklı bu çevrim içi (on-line) panel, OMÜ Müzikoloji Bölümü ev sahipliğinde düzenlendi.

1 Mart Dünya Müzik Terapi Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan panelin ilk kısmında Avrupa’nın çeşitli yerlerinde ve Türkiye’de görev yapan 5 müzik terapistin; mesleğin günlük, aylık, yıllık ajandalarını ve yaşamlarını çeşitli açılardan nasıl etkilediğini paylaştıkları sunumları yer aldı.

Konservatuvarımız Türk Müziği Bölümü Türk Sanat Müziği Anasanat Dalı Dr. Öğr. Üyesi Murat GÜREL, Bursa Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi Konser Salonu'nda, 18 Şubat 2022 tarihinde bir keman resitali gerçekleştirdi. Resitalinde saz eseri formunda eserler icra eden Gürel, seyircilerin büyük beğenisini topladı.

IMG_9050

Prof. Gulshan ANNAGHIYEVA, 2021-2022 Akademik Yılı Güz Döneminde verdiği "Repertuvar II" dersi kapsamında, OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Müzikte Yorumculuk Yüksek Lisans Programı öğrencileri ile birlikte, 28 Ocak 2022 tarihinde bir konser gerçekleştirdi.

Konserde icracı olarak Prof. Gulshan ANNAGHIYEVA (Piyano), Cüneyt ERDOĞAN (Bas) ve Özgür ESER (Piyano) yer aldı.

Prof. Gulshan ANNAGHIYEVA danışmanlığında, OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Müzikte Yorumculuk Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik Programları öğrencileri ve mezunları tarafından 26 Ocak 2022 tarihinde bir oda müziği konseri gerçekleştirildi.

Konserde icracı olarak Hatun SEZGİN (Soprano), Cüneyt ERDOĞAN (Bas), Ozan ÖZDEMİR (Viyolonsel) ve Özgür ESER (Piyano) yer aldı.

Oda%20m%20afi%C5%9F%C5%9F

Prof. Gulshan ANNAGHIYEVA ve OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Müzikte Yorumculuk Sanatta Yeterlik Programı öğrencisi Ozan ÖZDEMİR tarafından 25 Ocak 2022 tarihinde bir oda müziği konseri gerçekleştirildi.

Konserde icracı olarak Prof. Gulshan ANNAGHIYEVA (Piyano) ve Ozan ÖZDEMİR (Viyolonsel) yer aldı. İkili; Gounod, Faure, Ravel, Poulenc, Kodaly, Cui, Rachmaninoff ve Kreisler gibi bestecilerden oluşan bir repertuvar seslendirdi.

Ozann%20afi%C5%9F%C5%9F

OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Müzikte Yorumculuk Yüksek Lisans Öğrencisi Mert ÜNAL, Prof. Seyhan BULUT danışmanlığında, 17 Ocak 2022 tarihinde bir trombon resitali gerçekleştirdi.

OMÜ Devlet Konservatuvarı Konser Salonu'nunda gerçekleşen resitalde Ünal; Telemann, Ewazen ve Sandström'ün eserlerini, Dr. Öğr. Üyesi Emin Ersöz YİĞİT'in piyano eşliğiyle seslendirdi.

MERT%20AF%C4%B0%C5%9E%2012

OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Müzikte Yorumculuk Yüksek Lisans Öğrencisi Selen Eylül ÇAMLITEPE, Prof. Seyhan BULUT danışmanlığında, 14 Ocak 2022 tarihinde bir klarnet resitali gerçekleştirdi.

OMÜ Devlet Konservatuvarı Konser Salonu'nunda gerçekleşen resitalde Çamlıtepe; Bach, Sarasate, Kovac ve Saygun'un eserlerini, Prof. Olga HASANOĞLU'nun piyano eşliği ile seslendirdi.

EYL%C3%9CL%20AF%C4%B0%C5%9E%2012

Prof. Seyhan BULUT danışmanlığında, OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Müzikte Yorumculuk Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik Programları öğrencileri ve mezunları tarafından 13 Ocak 2022 tarihinde bir oda müziği konseri gerçekleştirildi.

Konserde icracı olarak Prof. Seyhan BULUT (Flüt), Selen Eylül ÇAMLITEPE (Klarnet), Ayşegül KELEŞLER GÜMÜŞ (Soprano), Mustafa Çağatay EROL (Gitar), Mert ÜNAL (Trombon), Ozan ÖZDEMİR (Viyolonsel) ve Emin Ersöz YİĞİT (Piyano) yer aldı.

13%20Ocak%202022%20OM%C3%9C%20Oda%20M%C3%BCzi%C4%9Fi%20Konseri

Konservatvuarımız Piyano, Arp ve Gitar Anasanat Dalı öğretim üyesi Doç. Fatih AKBULUT (Gitar), OMÜ Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Erdem ÇAĞLAR (Keman) ile ortak bir dinleti gerçkelştirdi.

7 Ocak 2022 tarihinde ve OMÜ Devlet Konservatuvarı Konser Salonu'nda düzenlenen konserde Isaac Albéniz, Astor Piazzolla ve Manuel De Falla'dan eserler seslendirildi.

P.14%201Afis%CC%A7,%20program_Sayfa_32