Müzik Atölyesi 3 Etkinliği - Prof. Dr. Osman Türev BERKİ / 12.04.2016Ünlü piyanist ve müzik teorisyeni Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nden Prof. Dr. Osman Türev Berki, Ondokuz Mayıs Üniversitesi 19 Mayıs Samsun Devlet Konservatuarı’na konuk oldu.

Analiz Atölyesi interaktif bir yapıdır

Prof. Berki, “Analiz Atölyesi” adı altında üçüncüsünü düzenlediği atölye çalışmasında akademisyenler ve öğrencilerle buluştu. Analiz Atölyesini interaktif bir çalışma projesi olarak tanımlayan Berki, bu çalışmalarının sayının 60’ı bulmasını hedeflediği söyledi. Berki, “Farklı üniversitelerde gerçekleşen analiz atölyelerinde seçilen bir eserden bir kesit belirleniyor ve inceleniyor. Buradan farklı ve ilginç çıkarımlar yapılmaya çalışılıyor. Standart bir analiz yapılmıyor aksine ilk bakışta yakalanması mümkün değilmiş gibi görünen şeyler bulunuyor ve irdeleniyor. Aslında müziğin ne kadar ciddi bir temeli olduğu gösterilmeye çalışılıyor” dedi.

İki kesit, iki art alan

Berki 3. sünü düzenlediği atölyesinde “İki kesit iki art alan” başlığı altında Türk Beşleri arasında yer alan ünlü besteci ve müzik eğitimcisi Ahmet Adnan Saygun’ u konu aldı Saygun’un, “Aksak tartılar üzerine 12 prelüd” albümünden 7 numaralı prelüdün iki ayrı kesitini inceledi Aynı zamanda aksak üzerine bilgiler verdi. Berki, art alan kelimesini daha önceki dönemlerde elde edilen bilgi ve deneyim olarak tanımlarken müziğinde en ince ayrıntısına kadar incelenmesi, tabiri caizse dibine kadar bilinmesi gerektiğini söyledi.

Atölye çalışması interaktif bir şekilde çeşitli soruların cevaplanmasıyla son buldu.